Informacje o produkcie i działanie:
- Węgiel leczniczy VP 200mg, którego substancją czynną jest węgiel aktywny, wykazuje on duże zdolności pochłaniające.
- Lek podaje się doustnie.
- Węgiel leczniczy VP wchłania z przewodu pokarmowego gazów jelitowych, substancji toksycznych poprzez wiązanie toksyn bakteryjnych.
- Lek niewchłaniania wtórnie substancji wydalanych do jelit.
Wskazania do stosowania:
Lek Węgiel leczniczy VP stosowany jest w:
- leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć.
- zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi - po porozumieniu z lekarzem.
Składniki:
1 kapsułka zawiera:
substancja czynna: 200 mg węgla aktywnego.
pozostałe składniki to: żelatyna, żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), indygokarmin (E 132).
Zalecana dawka / stosowanie:
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Niestrawność i wzdęcia
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: doustnie, przeciętnie 4 do 6 kapsułek kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Kapsułki można połykać w całości, jednak w celu uzyskania szybszego działania zalecane jest stosowanie w postaci zawiesiny powstałej po wsypaniu zawartości kapsułek do niewielkiej ilości wody.
Biegunki
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: jednorazowo doustnie około 4,0 g (20 kapsułek), najlepiej w postaci zawiesiny powstałej po wsypaniu zawartości kapsułek do niewielkiej ilości wody. Dawkę można powtarzać co kilka godzin, jeśli to konieczne.
Zatrucia lekami i związkami chemicznymi
- Dorośli oraz dzieci powyżej 1 roku: jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle około 12,5 g (około 62 kapsułek). W razie potrzeby można ją podawać kilka razy w ciągu doby.
- Dzieci poniżej 1 roku: jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle 1 g/kg mc. W razie potrzeby można ją powtarzać co 4 – 6 godzin.
- W leczeniu zatruć lekami i substancjami chemicznymi lek podaje się najczęściej w postaci zawiesiny powstałej po wsypaniu zawartości kapsułek do niewielkiej ilości wody. Zawiesinę podaje się doustnie przez zgłębnik w zalecanej dawce i usuwa przez odessanie lub wywołanie wymiotów, odzyskując całkowitą ilość podanego węgla.
- Jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle 1 g/kg masy ciała. W razie potrzeby można ją powtarzać co 4 – 6 godzin.
- Osoby w wieku podeszłym, pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby: bez zmian dawkowania.
- W leczeniu zatruć lekami i substancjami chemicznymi lek podaje się najczęściej w zawiesinie wodnej, na przykład do płukania żołądka. Sporządza się ją mieszając rozkruszone tabletki z 400 ml wody destylowanej. Zawiesina powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Podaje się ją w zalecanej dawce doustnie przez zgłębnik i usuwa przez odessanie lub wywołanie wymiotów odzyskując całkowitą ilość podanego węgla.
Ważne uwagi oraz informacje dodatkowe:
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki, ponieważ Węgiel leczniczy VP może osłabiać ich działanie.
- Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia węglem aktywnym, ponieważ ciężka i długotrwała biegunka może prowadzić do zaburzeń wodnoelektrolitowych.
- W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać pozajelitowo, jeśli konieczne jest wywołanie wymiotów przez lek doustny (np. ipekakuanę), należy wywołać je przed podaniem węgla.
- Węgiel należy podać 30 - 60 minut po ustaniu wymiotów.
- Nie należy stosować węgla, kiedy niezbędne jest podanie doustne specyficznego antidotum (odtrutki), na przykład metioniny.
Ilość: 20 kapsułek