Stoperan to lek dostępny bez recepty, który leczy zarówno pierwsze, jak i nasilone objawy biegunki. Działa szybko i nawet jedna dawka wystarczy, by zmniejszyć częstość wypróżnień.
Dzięki temu Stoperan przeciwdziała negatywnym następstwom biegunki, takim jak osłabienie organizmu czy, szczególnie groźne u dzieci, odwodnienie.
Stoperan jest najczęściej stosowanym lekiem przeciwbiegunkowym w Polsce. Korzystny profil bezpieczeństwa oraz wysoka skuteczność zawartej w nim substancji leczniczej stały się podstawą rekomendacji do samodzielnego leczenia biegunki, wydanej przez Światowe Towarzystwo Gastroenterologii (WGO).
Aby szybciej odzyskać siły po biegunce, stosuj także Elektrolity.
Jak działa Stoperan?
Działanie Stoperanu odczuwalne jest w ciągu godziny po podaniu.
Jego substancja aktywna łączy się z receptorami obecnymi na powierzchni jelita, uspokajając ich perystaltykę i ograniczając konieczność natychmiastowego wypróżnienia. Przyspiesza także wchłanianie wody z jelita grubego, co poprawia konsystencję stolca oraz zapobiega odwodnieniu.
Stoperan nie podrażnia śluzówki przewodu pokarmowego i jest łagodny dla żołądka, nie wpływa też na florę jelitową.
Lek jest praktycznie w całości metabolizowany w wątrobie i z żółcią wydalany z organizmu.
Dla kogo jest przeznaczony Stoperan?
Stoperan można stosować u dorosłych, pacjentów w podeszłym wieku oraz u dzieci od 6. roku życia.
Lek mogą przyjmować osoby cierpiące zarówno na ostrą, jak i przewlekłą postać biegunki. Stoperan zawiera najbardziej uniwersalną substancję o działaniu przeciwbiegunkowym. Pomaga w wielu typach biegunki infekcyjnej, także w tzw. grypie żołądkowej, której przyczyną są wirusy.
Stoperan osiąga efekt terapeutyczny także w biegunkach, na które nie pomagają inne leki dostępne bez recepty:
- w alergiach pokarmowych,
- nietolerancji laktozy i glutenu,
- w biegunce stresowej,
- w biegunce wywołanej zespołem jelita drażliwego (IBS),
- a nawet w biegunce towarzyszącej cukrzycy.
Poznaj przyczyny biegunki.
Stoperan może także być stosowany przez pacjentów leczących choroby przewlekłe, np. nadciśnienie, cukrzycę i inne, ponieważ nie wpływa na wchłanianie oraz skuteczność przyjmowanych jednocześnie leków. Z tego powodu Stoperan to również dobry wybór dla kobiet stosujących antykoncepcję.
Jak stosować Stoperan?
Stoperan można stosować już przy pierwszych objawach biegunki. Dawkowanie uzależnione jest od czasu trwania biegunki (ostra, przewlekła) oraz od wieku pacjenta (dzieci, dorośli).
Pierwsza dawka zazwyczaj składa się z dwóch kapsułek. Biegunka może ustąpić już po pierwszej dawce.
Kapsułki należy przyjmować w całości, jednak w razie problemów z połykaniem można wsypać zawartość do niewielkiej ilości wody i wypić.
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku.