Acatar Care aerozol do nosa 15 ml
Acatar Care aerozol do nosa to lek dostępny bez recepty do podawania donosowego. Substancją aktywną w preparacie jest chlorowodorek oksymetazoliny, który powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza obrzęk błon śluzowych.
Opis
Aerozol do nosa Acatar Care to lek przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i dorosłych w wieku powyżej 6 lat.
Lek zawiera oksymetazolinę, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej i ilość wytwarzanej wydzieliny, co w efekcie ułatwia oddychanie. Lek zawiera również substancję pomocniczą - kwas hialuronowy, który chroni i nawilża błonę śluzową nosa.
W porównaniu z roztworem soli fizjologicznej, Acatar Care skraca średni czas ostrego zapalenia błony śluzowej nosa (zatkany nos, katar, kichanie, złe samopoczucie) z 6 do 4 dni.
W badaniach początek działania leku obserwowany był średnio po 25 sekundach. Działanie leku utrzymuje się do 12 godzin.
Wskazania:
- obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa,
- naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
- zapalenie zatok przynosowych,
- zapalenie trąbki słuchowej,
- zapalenie ucha środkowego.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Acatar Care jest przeznaczony wyłącznie do podawania donosowego (również w zapaleniu trąbki słuchowej i w zapaleniu ucha środkowego).
Opakowanie leku powinno być używane tylko przez jedną osobę.
Lek Acatar Care może być tylko stosowany u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Leku nie stosować u niemowląt i dzieci w wieku do 6 lat.
Dorośli i dzieci wieku powyżej 6 lat:
1 dawka aerozolu Acatar Care do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.
Leku nie należy stosować dłużej niż 5 do7 dni.
Działanie
Acatar Care zawiera jako substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek, który zwęża naczynia krwionośne.
Podanie leku Acatar Care zmniejsza obrzęk zmienionej zapalnie błony śluzowej i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa powoduje również otwarcie i rozszerzenie przewodów odprowadzających zatok przynosowych i odblokowuje trąbki słuchowe. Ułatwia to usuwanie wydzieliny i wyleczenie zakażenia bakteryjnego.
Dodatkowo Acatar Care zawiera kwas hialuronowy, który chroni i nawilża błonę śluzową nosa.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Acatar Care jeśli u pacjenta: występuje suche zapalenie błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów), stwierdzono uczulenie na oksymetazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników, była wykonywana operacja przeprowadzana przez nos, np. usunięcie przysadki lub operacja przebiegającą z odsłonięciem opony twardej (operacja mózgu wykonywana przez nos lub usta).
Acatar Care może być stosowany ze szczególną ostrożnością i tylko po dokładnym rozważeniu przez lekarza korzyści oraz ryzyka w przypadku: zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, szczególnie w przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania, ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), guza chromochłonnego nadnerczy, zaburzeń metabolicznych (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca).
Środki ostrożności
Skuteczność leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa może się zmniejszyć (tachyfilaksja) wskutek ich długotrwałego stosowania lub przedawkowania. Może to prowadzić do stosowania coraz większych dawek lub częstszego stosowania leku, co z kolei może skutkować stałym stosowaniem leku. W przypadku długotrwałego stosowania lub nadużywania leku należy natychmiast zaprzestać jego stosowania. Stałe stosowanie leku prowadzić może do utrudniającego oddychanie obrzęku spowodowanego reaktywnym przekrwieniem błony śluzowej nosa (efekt odbicia) i przewlekłego, polekowego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa), a także zaniku błony śluzowej lub suchego zapalenia błony śluzowej nosa (rhinitis sicca). Efekt odbicia i tachyfilaksja powinny ustąpić po przerwaniu stosowania leku. Podobnie nadużywanie leków stosowanych miejscowo do nosa może prowadzić do zaniku błony śluzowej i reaktywnego przekrwienia z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa (rhinitis medicamentosa). Należy unikać stosowania dłuższego niż zalecane oraz przedawkowania leku.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Lek może wchodzić w interakcję z:
- inhibitorami MAO typu tranylcyprominy,
- trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi (TLPD),
- czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w okresie ciąży lub karmienia piersią. Nie należy zwiększać zalecanej dawki.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Produkt leczniczy nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6 roku.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Podczas stosowania oksymetazoliny, przez długi okres lub w dawkach większych niż zalecane, mogą wystąpić działania ogólnoustrojowe dotyczące układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego. W takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych
i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu może być zaburzona.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób): pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa, kichanie, zwłaszcza u pacjentów wrażliwych.
Niezbyt często (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób): objawy ogólnoustrojowe, takie jak kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego, występujące po miejscowym (donosowym) stosowaniu leku.
Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1 000 osób): ból głowy, bezsenność lub zmęczenie.
W rzadkich przypadkach po ustąpieniu działania leku może dojść do nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (tzw. reaktywnego przekrwienia).
Przedłużone lub częste stosowanie, jak również stosowanie większych niż zalecane dawek leku, Acatar Care może prowadzić do reaktywnego przekrwienia, z polekowym zapaleniem błony śluzowej nosa. Takie działanie może wystąpić już po 5-7 dniach leczenia i, w przypadku dalszego stosowania leku, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa.
Długotrwałe stosowanie lub nadużywanie oksymetazoliny może także prowadzić do zmniejszenia skuteczności leku (tachyfilaksji) (nieznana częstość występowania – częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Skład
- Substancja czynna: oksymetazoliny chlorowodorek.
1 ml roztworu zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku.
1 dawka aerozolu o objętości 45 µl zawiera 22,5 µg oksymetazoliny chlorowodorku.
- Substancje pomocnicze: glicerol 85%, sodu cytrynian, kwas cytrynowy jednowodny, sodu hialuronian, kwas solny25% (do ustalenia pH), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), woda do wstrzykiwań.
Lek zawiera kwas hialuronowy, w postaci soli sodowej, który chroni i nawilża błonę śluzową nosa.
Nie zawiera konserwantów.
Informacje dodatkowe
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Okres ważności leku Acatar Care po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 12 miesięcy.