Substancjami czynnymi leku Cepan są: alantoina, wyciąg z cebuli, wyciąg z koszyczków rumianku i heparyna. Preparat stosuje się miejscowo do leczenia blizn po oparzeniach i zabiegach chirurgicznych oraz leczenia przykurczy. Może być również stosowany do leczenia blizn powiek (należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu), a także blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku. Preparat należy stosować po całkowitym wyleczeniu rany.
Dawkowanie: lekko masując, nakładać na bliznę cienką warstwę kremu dwa-trzy razy na dobę. Niewielką ilość kremu można nałożyć na jałowy gazik i przyłożyć na 30–60 min na bliznę. Jest to szczególnie wskazane przy starych i stwardniałych bliznach oraz w przypadku przykurczy. W zależności od wieku blizny leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Efekt leczenia zależy od regularnego stosowania preparatu. Leczenie rozpoczynać możliwie jak najwcześniej po pojawieniu się blizny.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cepan jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
Cepan a ostrzeżenia:
Preparat stosuje się po całkowitym wyleczeniu rany.
W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
W razie przypadkowego połknięcia preparatu należy natychmiast skonsultować się z lekarzem i zastosować leczenie objawowe.
Brak danych na temat negatywnych skutków stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Cepan z innymi substancjami: interakcje nie są znane.